Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate

Omorika Blog 2024-06-02

Kompletan vodič o mikrodermoabraziji i dermoabraziji - kako se rade, koliko traje oporavak, koje probleme rešavaju i iskustva korisnika sa ovim kozmetičkim tretmanima.

Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate

U svetu kozmetičkih tretmana, mikrodermoabrazija i dermoabrazija predstavljaju dve popularne metode za poboljšanje kvaliteta kože lica. Mnoge osobe koje imaju probleme sa oziljcima, prosirenim porama ili flekama od akni razmatraju ove tretmane kao rešenje.

Šta je mikrodermoabrazija?

Mikrodermoabrazija je postupak površinskog uklanjanja stratum korneuma (mrtvih ćelija kože) i efikasne redukcije finih linija, bora oko očiju, fleka na licu i sitnih bubuljičnih oziljaka. Ovom procedurom stimuliše se obnavljanje kožnih ćelija i stvaranje kolagenih vlakana. Postupak se zasniva na dejstvu mikrokristala koji se sistemom aspiracije nanose na kožu, vršeći pri tom piling i čineći kožu glatkom.

Kako se obavlja tretman?

Tretman podrazumeva površnu, plitku abraziju epiderma kože. Mikrodermoabrazija može da se kombinuje i sa hemijskim pilingom, što pojačava dejstvo. Trajanje jednog tretmana je oko 30 minuta, a potrebno je uraditi u proseku 4 tretmana u razmaku od 2 do 3 nedelje.

Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?

  • Suncem oštećenu kožu
  • Hiperpigmentaciju (staracke pege)
  • Oziljke kao posledicu akni
  • Reviziju manjih oziljaka
  • Prosirene pore
  • Pliče bore

Da li je tretman bolan?

Tretman je bezbolan i obavlja se bez lokalne anestezije. Može se osetiti blago peckanje ili nelagodnost, ali većina korisnika ne opisuje postupak kao bolan.

Priprema za tretman

Preuslov za obavljanje tretmana je da koza bude zdrava i neosetljiva. Pacijenti trebaju da imaju čisto lice bez šminke i bez stavljanja bilo kakvih krema pre samog tretmana.

Oporavak nakon tretmana

Posle tretmana lice se ne sme izlagati suncu zbog iritacije i stvaranja dodatnih pigmentacija. Nakon smirivanja lica od nekoliko nedelja, lice se može izložiti suncu uz zaštitu. Crvenilo se povlači u roku od 1 do 7 dana, u zavisnosti od tipa kože.

Koliko često se može raditi?

Preporučuje se dva puta godišnje za održavanje rezultata.

Rizici i opasnosti

Ukoliko mikrodermoabrazija nije stručno izvedena, može doći do oštećenja kože kao i do izostanka rezultata. Veoma je važno da tretman obavlja kvalifikovano osoblje - dermatolog ili iskusni kozmetičar sa medicinskom obukom.

Mikrodermoabrazija vs dermoabrazija

Dok je mikrodermoabrazija blagiji tretman koji radi na površinskom sloju kože, dermoabrazija je dublji i agresivniji postupak koji zahvata duboke slojeve kože. Dermoabraziju obično izvode dermatolozi ili estetski hirurzi.

Iskustva korisnika

Mnoge korisnice koje su probale mikrodermoabraziju dele pozitivna iskustva:

"Posle nekoliko tretmana poru su mi se vidno suzile i koza mi je mnogo elastičnija i mekša. Jedna bora na čelu koju sam imala je jednostavno nestala."
"Radila sam mikrodermoabraziju dijamantima i posle prvog tretmana lice mi se preporodilo. Nestalo je oko 60% flekica za 2 nedelje."

Kućni tretmani vs salon

Iako postoje kućni setovi za mikrodermoabraziju, većina korisnika smatra da su efekti kratkotrajni i ne mogu se porediti sa profesionalnim tretmanima u salonima.

Alternativni tretmani

Za osobe sa osetljivom kožom koje ne mogu podneti mikrodermoabraziju, dobra opcija su dijamantska turpija umesto kristala ili biomimicki piling koji imitira prirodan proces ljušćenja kože.

Zaključak

Mikrodermoabrazija može biti odlično rešenje za mnoge kožne probleme, ali je ključno da se radi kod stručnog lica i da se pridržavaju sve preporuke za negu kože nakon tretmana. Rezultati su individualni i zavise od tipa kože i problema koji se rešava. Pre početka tretmana, najbolje je konsultovati se sa dermatologom.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.